ילדים להורים גרושים

הורים גרושים

איך מתמודדים עם הגירושים של ההורים? (צילום: shutterstock)

"לפעמים אהבה זה לא מספיק…" מכירים את המשפט הזה? כשההורים מחליטים להתגרש זה מהפך כואב, אבל לא בהכרח סוף העולם… 

בכל הסרטים הרומנטיים יש זוג שמתאהב, מתחתן וחי באושר ועושר עד עצם היום הזה. אבל ביום שאחרי היום הזה, המציאות קצת שונה. לי ראובני (M.A) היועצת החינוכית שלנו, מסבירה איך מתמודדים עם הגירושים של ההורים.

לזייף שמחה

בכל קשר יש ריבים, וזה לא קשור למידת האהבה בקשר. נסו להיזכר בפעם האחרונה שרבתם עם האחים שלכם.זה לא אומר שבאותו רגע לא אהבתם אותם, נכון? "גם הורים שמתווכחים ורבים הם לא בהכרח זוג לא טוב או זוג שעומד להתגרש", מסבירה לי ואכן, אחת השאלות שכמעט כל ילד להורים גרושים שואל את עצמו הוא, מה הוא יכול לעשות אחרת בשביל למנוע את הגירושים. אבל למעשה אין דרך כזו. "לילדים אין השפעה על התהליך הטבעי שקורה בין ההורים.בני זוג שמרגישים שמיצו את הקשר או כאלה שלא מצליחים להתגבר על המכשולים ביניהם עלולים להחליט להיפרד.אם הם יישארו יחד רק בגלל הלחץ של הילדים, הם יעשו טעות", אומרת לי ומדגישה שאי־אפשר לזייף שמחה. "כשההורים לא שמחים ביחד, כל הבית מרגיש את זה והאמת היא שכשההורים כן מחליטים להיפרד, יש תחושת הקלה גדולה למרות העצב והבושה שמתלווים לתהליך".

ההחלטה התקבלה

המשפחה היא הקבוצה שבה אנחנו מרגישים הכי בטוחים ולכן כשהיא מתפרקת, טבעי שזה יהיה קשה."כשההורים מספרים לילדים שהם החליטו להתגרש, זה כואב ומפתיע גם אם הילדים היו עדים לריבים בבית", אומרת לי."במקרה כזה, מותר לכעוס, להיות עצובים ולהרגיש כאילו העולם מתמוטט, כי במובנים רבים זה כך – כל מה שהכרנו עד עכשיו – הביטחון, השלווה והמסגרת שלנו הולכים להשתנות, וזה לא קל". ועדיין, יש משהו שאתם בכל זאת יכולים לעשות. הרי רציתם לעשות משהו, אז הנה ההזדמנות שלכם להשפיע. "גם אם נראה לכם שהורה אחד סובל יותר מהשני, זה לא אומר שאתם צריכים להיות בעדו ולנתק את הקשר עם ההורה השני. חשוב מאוד לשמור על קשר טוב עם שניהם.מותר לכעוס על ההורה שעוזב את הבית, אבל עדיין חשוב לשמר את הקשר איתו. זכרו – העובדה שההורים נפרדים אחד מהשני, לא אומרת שהם נפרדים גם מאתנו", מדגישה לי. בקיצור, אל תבחרו מחנות ואל תיקחו צדדים כי זה רק ייצור שסע שלא בהכרח היה קיים קודם לכן.

הורים גרושים

"בושה נוצרת הרבה פעמים מתוך הקושי להיות חריג" (צילום: shutterstock)

צרת רבים

אף אחד מאיתנו לא רוצה שיחשבו שהמשפחה שלו לא טובה או שהיא מפורקת. "בושה נוצרת הרבה פעמים מתוך הקושי להיות חריג, שונה או כזה שאצלו דברים הם אחרת מאשר אצל כולם", מספרת לי ומסבירה לנו שכיום גירושים הם כבר ממש לא תופעה נדירה. "לצערנו הרב, להיות בן להורים גרושים בחברה של היום זה כבר לא מקרה חריג. מדובר במצב שקורה כמעט אצל כל משפחה שנייה. זה לא בהכרח הופך את ההתמודדות לקלה יותר, אבל לעתים בצרת רבים יש חצי נחמה".

ומה קורה כשמגיע הרגע לבשר על הגירושים לחברים שלכם, ואתם מוצאים את עצמכם עומדים מולם נבוכים? "כדי להקל על הקושי, שווה להסתכל מסביב, לראות מי איתנו באותה הסירה ולזכור שהרבה פעמים יש בגירושים שיפור לטובה. שני הורים שמחים לחוד הוא מצב טוב בהרבה משני הורים אומללים יחד", אומרת לי. אז אל תחשבו על זה יותר מדי, מצאו את הרגע הנכון והיפטרו מהעול הזה. "צריכים לעשות את זה כמו כניסה לבריכה. יש כאלה שאוהבים להיכנס בקפיצה ובמקרה שלנו – לפרסם סטטוס בפייסבוק, ולהודיע לכל העולם בבת־אחת. וכמובן, יש כאלה שנכנסים לבריכה לאט־לאט, כלומר, מספרים על המצב לכל חבר בנפרד, בצורה אינטימית", מסבירה לי. זה אומר שבמקרים כאלה, אין נכון או לא נכון. כל אחד עושה מה שמרגיש לו נכון.

הכתבה המלאה נמצאת בגיליון החדש של ראש1

(שחף שלר)
 

תגובות