ביטקוין???

ביטקוין

לא להתבלבל עם מטבעות שוקולד. הביטקוין (צילום: shutterstock)

סליחה, יש לך עודף ממטבע דיגטלי??

תארו לכם עולם שבו אתם לא צריכים לבוא לאמא ואבא לבקש חמישים שקל או לבדוק מה עם דמי הכיס כי הכל נמצא פשוט בסמארטפון או במחשב שלכם או בקיצור בארנק הוירטואלי שלכם! סיי וואט?! הכירו את הביטקוין – המטבע הדיגיטלי שכפי שזה נראה כעת, בדרך לכבוש את הכלכלה העולמית. מה המטרה? ליצור מטבע עולמי בעל ערך אחיד. נשמע פשוט? לא כל כך.

בואו נתחיל מההתחלה – האגדה מספרת שקבוצה של מתכנתים, שכינו את עצמם סאטושי נאקמוטו (כי בחור יפני נשמע אמין, לא?), הם שהמציאו את המטבע המוזר הזה, מטבע וירטואלי כאמור שהיתרון שלו הוא שהוא לא שייך לאף בנק או מדינה, ולכן לא משלמים עליו עמלות או ריבית.

מפה הכל פחות או יותר כרגיל. באתם לחנות, קניתם משהו, שילמתם בביטקוין והארנק הדיגיטלי שלכם, שמאופיין על ידי קוד של מספרים, הולך ומתרוקן. (גם בחשבון וירטואלי אנחנו מבזבזים יותר מדי…). אה כן, חשוב לציין שאינטרנט הוא די חובה לשימוש בביטקוין, כי החשבון מתעדכן דרך הרשת…

לכאורה, בגלל שהוא וירטואלי, אין למטבע ערך, אבל בגלל שהפופולאריות שלו עולה לאחרונה ויותר ויותר בתי עסק ברחבי העולם החלו להשתמש בו – כיום הוא נסחר בבורסה בכ-130 דולר!!!

למרות שאין צורך במטבעות מוחשיים על מנת לשלם, כן מיוצרים מטבעות של ביטקוין (והם מאוד מנצנצים ויפים). למעשה כל אחד יכול להשיג מטבעות ביטקוין וירטואליים ברשת, והכמות העולמית שלהם מוגבלת כדי לשמור על הערך שלהם.

הסרטון הבא יחסית ישן, ולא הכל בו מעודכן (למשל זה שהמטבע לא עולה כסף), אבל הוא יכול להסביר קצת על העיקרון שבשימוש.

http://www.youtube.com/watch?v=Um63OQz3bjo

ולמה נזכרנו בזה רק עכשיו אם השיטה הזאת קיימת כבר ארבע שנים? כי לאחרונה ארה"ב הכריזה שהיא תתחיל להכיר רשמית בשיטת התשלום בביטקוין, וגם כאן יש סוף סוף סוג של הכרה ישראלית ליוזמה הזאת! חנות תל אביבית הכריזה שהיא מתחילה לכבד את צורת התשלום בביטקוין!

WELL – לא רק אתם ואנחנו מבולבלים לגבי כל החוקים והעקרונות של השיטה, בימים אלה בכל העולם עסוקים בפיצוח הכללים, מאחר והשיטה מתחילה לתפוס תאוצה. השאלה שלנו היא האם הייתם משתמשים בכסף וירטואלי והאם יבוא יום ובו ניתן יהיה לשלם בכסף של מונופול?!

(מערכת R1) 

תגובות